Poniżej udostepniamy przykładowe makro pozycjonowania wrzeciona. Makro wywoływane jest parametrem Q. Przykładowo M20 Q100 ustawia wrzeciono na 100 stopni.

   M20 makro do pozycjonowanie wrzeciona

Wymagania

  • Kontroler CSMIO/IP-S lub CSMIO/IP-A
  • moduł CSMIO-ENC
  • serwonapęd do napędzania wrzeciona (step/dir for CSMIO/IP-S or +/-10V for CSMIO/IP-A )
  • enkoder zamontowany na wrzecionie w stosunku 1:1

 

 1. Uwagi odnośnie konstrukcji:
 1. Makro M20 do pozycjonowania wrzeciona można używać wyłącznie w sytuacji, gdy wrzeciono jest napędzane serwonapędem pracującym w trybie pozycyjnym (nigdy w pętli otwartej pozycyjnej).
 2. Jeśli pomiędzy serwomotor a wrzecionem zastosowano przekładnię to musi być to przekładnia bezpoślizgowa np. wykorzystującą pas zębaty.
 3. Enkoder służący do odczytu obrotów i kąta wrzeciona musi być zainstalowany bezpośrednio na wrzecionie lub poprzez przekładnie bezpoślizgową (np. wykorzystującą pas zębaty) o stosunku 1 : 1.
 4. Enkoder służący do odczytu obrotów i kąta wrzeciona musi być podłączony wyłącznie do modułu CSMIO-ENC.

Sygnału tego enkodera nie można wykorzystywać do innych celów, gdyż doprowadzi to do przeciążenia enkodera (sprawdzone praktycznie w wielu przypadkach).

2. Uwagi odnośnie konfiguracji:

 1. Jeśli korzystasz z makra M20 do pozycjonowania wrzeciona to nie możesz używać jednocześnie funkcji „Align at stop” (zakładka „Spindle” w plugin ) i odwrotnie.
 2. Jeśli pomiędzy serwomotorem a wrzecionem zastosowano przekładnię, to jej stosunek należy uwzględnić w Mach3 zakładka „Sendle Pulleys” (domyślny stosunek przekładni 1:1).
 3. W ustawieniach plugin w zakładce „Spindle” należy ustawić wartość „Spindle Pulses / Revolution”:

Wartość „Spindle Pulses / Revolution”  oznacza ilość impulsów enkodera z uwzględnieniem wszystkich 4 zboczy i przekładni elektronicznej w servo driverze ( o ile użyto lub istnieje ).

 

3. Makro M20 po wykonaniu pozycjonowania wrzeciona, sprawdza pozycją zadaną i rzeczywistą wrzeciona.

Jeśli różnica pomiędzy tymi wartościami będzie większa niż wartość parametru „„Const Offset = 1” to pojawi się błąd „M20 ERROR Offset !!!„

Wartość parametru, „Const Offset” można dostosować do własnych potrzeb zachowując zdrowy rozsądek (wartość 1 jest przeważnie optymalna).

 

×

Hello!

Click one of our contacts below to chat on WhatsApp

× How can I help you?