Serwonapędy i serwosilniki SimDrive

Czym są i jak działają serwonapędy?

Czym jest serwonapęd? To element wykonawczy wielu układów użytkowanych w automatyce przemysłowej. Jest to moduł składający się z: Silnika, sterownika, enkodera.

Jaką rolę pełnią poszczególne elementy? Silnik to oczywiście główny element wykonawczy. Jest zasilany prądem stałym lub zmiennym. Pieczę nad pracą silnika sprawuje sterownik, a oba te elementy łączy wzmacniacz, którego rolą jest odpowiednie przetwarzanie sygnałów płynących ze sterownika. To właśnie ten element odgrywa niebagatelną rolę w pracy silnika – może zarządzać choćby kierunkiem czy prędkością obrotową.

Z kolei enkoder można uznać za coś w rodzaju licznika lub czujnika zapisującego wartości na poziomie silnika. Ten element umożliwia nie tylko pełną kontrolę nad obrotami silnika, lecz także regulację prędkości, z jakimi pracuje. Rolą enkodera jest bieżące przekazywanie tych informacji do sterownika. Na podstawie uzyskanych danych sterownik jest w stanie ustawić praktycznie dowolną zmianę parametrów – na przykład, zwiększenie/zmniejszenie prędkości czy też całkowite wyhamowanie.

Czytaj więcej

Jakie jest zastosowanie serwonapędów w automatyce przemysłowej?

Serwonapęd to niezbędne urządzenie wszędzie tam, gdzie specyfika branży wymaga wysokiej precyzji pracy. Kolejną zaletą serwonapędów jest fakt, iż mają one spore możliwości regulacyjne – dzięki temu, można ustawić jego parametry dokładnie tak, jak wymaga tego dane urządzenie. Czy to duże czy niewielkie prędkości, serwosilnik sprawdza się doskonale.
Obrabiarki CNC, do których przeznaczone są produkowane przez nas serwosilniki, to tylko jeden z wielu przykładów urządzeń, w których można je stosować. Serwonapędy są używane jako części wtryskarek czy elementów sterujących stołami obrotowymi, procesami przenoszenia/pakowania produktów oraz wszelkiego typu przenośnikach taśmowych. 

Serwonapędy i serwosilniki z oferty CS-Lab

Oferujemy szeroki wybór serwosilników i serwonapędów. W naszej ofercie bez problemu znajdą Państwo odpowiednie urządzenie dla swoich potrzeb – zapewniamy szeroki wybór parametrów:

  • Moce silników – od 400W do 750W.
  • Maksymalny prąd wyjściowy – od 8W do 15W.
  • Maksymalna moc wyjściowa – od 1,2 kW do 2,2 kW.

Firma CS-Lab to producent serwonapędów dedykowanych do systemów sterowania CNC. Zachęcamy do sprawdzenia naszych propozycji – gwarantujemy atrakcyjne ceny. Obok serwonapędów oferujemy także moduły zasilania, adaptery, przyłącza czy programatory. 

Serwonapęd CS-Lab – łatwość obsługi

Zależy nam na maksymalnym uproszczeniu konfiguracji modułów. Instalator nie musi już poznawać setek parametrów, jak to ma miejsce w innych systemach. Wszystkie parametry zostały przypisane do konkretnych grup funkcjonalnych, co w znacznym stopniu ułatwia przygotowanie urządzenia do pracy. Nawet uruchomienie bardziej zaawansowanych technicznie kwestii (jak choćby strojenie regulatora PID czy ustawienie parametrów dla silników bezszczotkowych), nie powinny stanowić dla mniej doświadczonego instalatora problemu – wystarczy uważna lektura dokumentacji przewidzianej dla serwosilnika simDrive.

Prostota obsługi to jedna z głównych przewag konkurencyjnych serwonapędów simDrive. Konfigurację napędów i silników uprościliśmy do absolutnego minimum – niezbędnego do poprawnego funkcjonowania systemów sterowania CNC. A żeby dodatkowo uprościć konfigurację, przy każdej ofercie produktu na naszej stronie internetowej zamieściliśmy instrukcję obsługi, gotową do pobrania. Ponadto, moduły wyposażone w oprogramowanie csServoManager posiadają możliwość załadowania dedykowanych nastaw simDrive. Instalator nie musi już samodzielnie decydować o parametrach enkodera, czujników Halla czy też elektrycznych parametrów silnika. Te elementy posiadają wgrane profile konfiguracyjne, które zdejmują z użytkownika ten obowiązek. 
Obok szablonów konfiguracji dostępnych online, zapewniamy również pełne wsparcie techniczne dla użytkowników, którzy zdecydują się na zastosowanie serwosilników simDrive.